Home / Огляди / Гелитович М. Українські ікони «Спас у Славі»

Гелитович М. Українські ікони «Спас у Славі»

Гелитович М. Українські ікони «Спас у Славі». – Львів: Друкарські куншти, 2005. – 96 с.

Перше видання каталогу однієї тематичної групи зі збірки іконопису Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького присвячене дослідженню доволі поширеної типологічної групи в українському іконописі XV-XVII ст. — іконам «Спаса у Славі». Поряд з іконами «Богородиці з похвалою», «Спаса Нерукотворного» та «Св. Миколая з житієм», це чи не найпоширеніша тема в українському іконописі того часу. Серед відомих збережених творів українського іконопису дослідникам відомо понад пів сотні ікон «Спаса у Славі», з них тридцять чотири зберігається у НМЛ, інші знаходяться у музейних та приватних колекціях а також у церквах України, Польщі та Словаччини.

Усі твори, що знаходяться у НМЛ, опубліковані в каталозі, який містить детальну інформацію по кожній позиції, що включає технічні характеристики, походження й надходження твору, інформацію про реставрацію, опис, тексти і написи присутні на іконах, питання атрибуції й датування та бібліографію. Каталогові передує вступна стаття, у якій дослідниця розглядає розвиток іконографії «Спаса в Славі», його місце в храмі і, зокрема, в іконостасі та впроваджує окремі ікони цієї іконографії у контекст стилістичних напрямків та іконописних осередків українського малярства окресленого періоду. Також у вступі вміщено фото значної частини ікон «Спаса в Славі», що знаходяться поза музейною збіркою.

Видання є найповнішим на сьогодні дослідженням присвяченим українським іконам «Спаса в Славі» і, поза сумнівом, цінною науковою працею.

Роман Зілінко,
науковий співробітник НМЛ, Львів

spas-u-slavi0011