Home / Арт Простір / #dollypartonchallenge: Музеї відповіли на мем про соцмережі

#dollypartonchallenge: Музеї відповіли на мем про соцмережі

Американська співачка стилю кантрі Доллі Партон у соцмережі Твіттер поширила чотири власні фото, кожне з яких мало охарактерезувати соцмережі: LinkedIn, Facebook, Instagram та Tinder. Дуже швидко цей допис став медіавірусом – його почали копіювати інші знаменитості на власний манір, згодом долучилися різноманітні інституції, зокрема й художні музеї, які використали для цього історичні твори мистецтва. Ми підготували добірку мемів цієї непозбувної бентеги і додали трішки контексту.  

Інтернет мем – ідея, образ чи поведінка, що швидко передаються від людини до людини мережею, електронною поштою, соцмережами, у блогах чи на форумах. Це відомі або не дуже картинки, цитати чи реальні люди, їх імітують, копіюють, доповнюють та поширюють по усьому світу. Всім відомі обличчя троля, скріншот із серіалу Футурама чи демотиватори. 

Приводом для створення мемів можуть бути новинні матеріали (плед Насірова, велосипед Зеленського, яйце і Янукович тощо), твори мистецтва. Найбільш затребуваним мемом у мистецтві залишається Джоконда Леонардо да Вінчі, користувачі мереж кпинять із автопортрету Вінсента Ван Гога, тиражують Крик Едварда Мунка.

Меми вигадують у спільнотах, які можуть зрозуміти ідею та контекст, меми живуть від кількох днів до кількох років, але мають властивість швидко набридати через перенасичення ними. Ice Bucket Challenge – марафон обливання холодною водою з відра, який міг потривати недовго, але забава перетворилася на благодійну кампанію – люди не лише обливалися, а й відраховували гроші на лікування дітям, військовим. 

Переглянути цей допис в Instagram

#dollypartonchallenge

Допис, поширений Музей Шевченка (@shemuseum)

Меми – демократичний медіум сучасного цифрового суспільства. Вирвані з контексту речі переосмислюють з допомогою іронії, гри. Цей засіб надихає і підбурює, є частиною онлайн спротиву політиці та стереотипам та й сам може стати проблемою. Меми руйнують високу та низьку культуру, автентичність та оригінальність. 

Профессор медіа та сучасної літератури Даррен Вершлер вважає художників Енді Ворхола, Ман Рея, Уокера Еванса та інших авангардистів, роботи яких торкались мистецьких провокацій інформаційних та соціальних потрясінь, попередниками мем-культури. Зараз творці мемів використовують методи постмодерну: поп-арту, перформансів чи концептуального мистецтва у власних вибриках.

Facebook – соціальна мережа, що заохочує користувачів ділитися інформацію про себе, завантажувати фото та відео, а найголовніше спілкуватися з друзями, родичами чи колегами, відзначаючи спільні події чи заходи. Важливим елементом соцмережі є групи, де люди об’єднуються за інтересами та дискутують. У мемах фейсбук ілюструють картинами на яких різні форми соціальної взаємодії або  кілька персонажів поруч.

Переглянути цей допис в Instagram

Де б не постили світлину, головне – це стильний впізнаваний аксесуар, як, наприклад, капелюх.🎩 Хлопці з полотен НАМУ довели це беззаперечно.😄 #dollypartonchallenge ►Нелінгер Тетяна. Ударник-комсомолець Гужва (бетоняр тракторбуду). Поч. 1930-х рр. ►Костянтин Єлева. Голова чоловіка. Кін. 1920-х. Полотно, олія. 145х100 ►Невідомий. Розглядають креслення. Поч. 1930-х рр ►Андрій Горонович. Портрет Василя Тарновського. 1860-і рр. #колекціяnamu

Допис, поширений National Art Museum of Ukraine (@namu.museum)

Tinder – мобільний додаток через який користувачі домовляються про побачення, фліртують чи шукають партнера для хвилевих втіх і насолод. Спокусливий образ, оголена натура слугують поживою для мему.

Переглянути цей допис в Instagram

Мемну культурі, у певному сенсі, вже можна вважати традиційною та народною. На цьому тижні на хвилі популярності мем #dollypartonchallenge На меті висміяти стереотипи про соціальні мережі: прагнення користувачів створити ідеальний образ для відповідного аккаунту. Ми підтримуємо цю акцію. Думаємо, що у будь-якій ситуації варто залишатися вірними собі та почуватися комфортно😜 На фото: Іван Гончар #museumlife #dollypartonchallenge

Допис, поширений Ivan Honchar Museum (@honchar.museum)

Instagram – також мобільний додаток, де користувачі поширюють  фотографії та відео страв, які їдять, одягу, який носять, місць якими подорожують, постять селфі або просто виставляють напоказ безсенсовні світлини. У мемах Instagram постає як засіб для самолюбування, видавання бажаного за дійсне, тут можна вдавати професійного фотографа з допомогою засобів редагування фото. Музеї показують Instagram через картини, що нагадують селфі або стильні портрети.

Мем на LinkedIn – це образ серйозної та впевненої у собі людини, професіонала. Користувачі використовують цю мережу, щоб розповісти про свої фахові навички, нав’язують контакти з тими, кого вони знають чи довіряють як професіоналам. Мережею активно користуються рекрутери, які шукають кадри для різноманітних організацій та компаній. 

Переглянути цей допис в Instagram

#KhanenkoMuseum #DollyParton

Допис, поширений Khanenko Museum (@khanenko_museum)

Подібні забави з мемами слугують музеям нагодою актуалізувати свої експонати, це демонструє універсальні і позачасові властивості мистецтва, яке кожним новим поколінням прочитується по-іншому. Твори мистецтва не живуть поза рецепцією, тому це добре, коли культурна спадщина хоч на хвилину пробіжить перед очима адептів кліпової свідомості, ось воно – нове життя старих традицій! 

АРТЕС

Передрук матеріалів Мистецького Альманаху “АРТЕС” заборонений без письмового дозволу редакції.