Home / Огляди / Гелитович М. Святий Миколай з житієм

Гелитович М. Святий Миколай з житієм

Гелитович М. Святий Миколай з житієм. Ікони XV-XVIII Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького. – Львів: Свічадо, 2008. – 152 с.

Ще один альбом-каталог Марії Гелитович презентує найбільшу збірку ікон св. Миколая у іконографічному варіанті «Св. Миколай з житієм». Праця над книгою велася паралельно із приготуванням виставки цих творів, відповідно усі пам’ятки було відреставровано. Під час цих праць декілька ікон було розкрито з-під пізніших перемалювань. Їх значна частина публікується і вводиться до наукового обігу вперше.

Св. Миколай є одним з найшановніших святих в Українській Церкві, з цього огляду, до сьогодні дійшла порівняно велика кількість його ікон. Лише у Національному музеї у Львові «Св. Миколая з житієм» зберігається близько п’ятдесяти.

У книзі представлено детальне каталожне опрацювання сорока п’яти творів зі збірки музею. Як і у інших каталогах, що представляють тематичні групи в збірці іконопису НМЛ, у цьому теж міститься вичерпна інформація про кожну пам’ятку. Окрім того, книга щедро ілюстрована і включає якісні репродукції творів та їх фрагменти. У вступній статті особлива увага приділена стилістичній характеристиці, іконографії та атрибуції пам’яток що подані у каталозі. Поза тим, наприкінці книги авторка подає опис найважливіших сцен з житія святого, ілюструючи їх відповідними клеймами, вибраними з ікон св. Миколая у збірці НМЛ, що робить книгу цікавою не лише фахівцям.

Роман Зілінко,
науковий співробітник НМЛ, Львів

Mykolay0031