Home / Арт Простір / Чотири кроки до вічності

Чотири кроки до вічності

Ми зустрічалися зранку, перед 9-ою: я спішив до музею, а він йшов у робітню, колишню котельню по вул. М.Паращука, разом з Іриною. Ми сходилися біля ставу, саме навпроти його „Межі”, витесаної на симпозіумі-пленері, який проходив по той бік ставу – на Кутковецькому пагорбі. Кілька разів я поривався спитати, яка закладена ідея в цій  пластиці, де брила піщаника овальною  площиною притягує, чи може відштовхує світле кам’яне яйце. Вже немає кого спитати, бо автор не ходить до робітні, він пішов у вічність.

Rudyi
Борис Рудий

За життя про Бориса Рудого писали не так багато. Переважно – в контексті виставок гурту „Хоругва”. Зокрема, у 2000 р. вийшов каталог  виставки гурту зі  вступною  статтею І. Ґерети. Скульптор  представлений фотопортретом, п’ятьма рядками біографії та двома фігурами з дерева – „Тополя” і „Роздвоєння”.

Біографія мистця не була гладкою. Він починав від різноробочого, міг залишитися на рівні різьбяра з виготовлення сувенірів чи художника-оформлювача. Проте став знаним скульптором, праці якого збагатили пластичне мистецтво Тернопільщини.

тополя . 1998 р. дерево 100х30х20
Борис Рудий, “Тополя”, 1998 р., дерево, 100х30х20 см.

Переглядаю пачку фоторепродукцій станкових робіт різних років, надані мені сином. Вони дбайливо підписані автором: назва, техніка, матеріал, розміри. Багато з них мені відомі в оригіналах із виставок і майстерні. Декотрі бачу вперше. Я  вирішив систематизувати їх у хронологічному порядку. Вийшла цікава послідовність становлення  Бориса-скульптора. Ця  еволюція  складається з чотирьох часових періодів і не була випадковою. Бо нічого в нашому житті не буває випадковим.

без вітрил . 2013 р. дерево 76х33х8 .

Борис Рудий, “Без вітрил”, 2013 р., дерево, 76х33х8см

Отже, першим важливим етапом у його творчому житті   було   навчання у Вижницькому училищі прикладного мистецтва (1967-71 рр.). Відомо, що це один із найдавніших навчальних мистецьких закладів України. Училище засноване 1905 р. як „Крайова Школа різьбярства, токарства та металевої орнаментики”(з 1994 р. – коледж ім. В.Шкрібляка, через 10 р. – факультет Чернівецького університету ім. Ю.Федьковича). Сюди  1968 р. повернувся доучуватися, а потім працював у Будинку культури,  Василь Зінкевич – земляк Бориса, згодом народний артист і Герой України, лауреат Шевченківської премії.  Разом із Борисом вчилися Микола і Олександра  Теліженки з Черкащини, Микола Білик із Києва, згодом заслужені художники України. Б.Рудий не прагнув до титулів, але вони б знайшли його, коли б не підступна хвороба.

В.Висоцький . 1982 р. шамот . метал . дерево 64х47х40
Борис Рудий, “Володимир Висоцький”, 1982 р., шамот,. метал, дерево, 64х47х40см 

Він із м. Вигода на Прикарпатті поїхав у Чигирин, а потім із далекого Чигирина, після народження сина Богдана, переїхав до Тернополя. Після  п’яти  далеко не мистецьких установ, у яких працював рік-два, він осів у художньо-оформлювальному комбінаті обласного управління культури, де 1979 р. розпочав творчу діяльність і вперше взяв участь у Всеукраїнській виставці. Він знайшов те, що наполегливо шукав від часу закінчення училища. Про його минулий творчий багаж дають уявлення декоративні рельєфи на дереві „Мелодія дружби”, „Мальви” і  карбування на металі „Весняні наспіви”.

Проте, на мою думку,  краще порівняти дві композиції – „Дзвонар” (1977) і  „Проблеми”(1979). Перша виконана в дереві. Постать  дзвонаря в арці, з довгим волоссям і вусами, витріщеними очима, згорбленого, босого, який у руках тримає ключ і ціпок, сповнений виразності та внутрішнього неспокою. Навколо нього хитаються дзвони. Площина в кількох місцях прорізана пустотами. Це не мініатюра, а метровий пласт, виконаний в кращих традиціях  народної різьби

колеса . 1994 р. дерево . метал 54х60х26 .
Борис Рудий, “Колеса”, 1994 р., дерево, метал, 54х60х26см

Друга композиція – підготовчий рисунок на папері, можливо в натуральну величину. В прямокутній рамі отвору стоїть у вільній позі сам автор із незмінною цигаркою у руці, великих окулярах і довгому волоссі. Над ним видовжена маска-обличчя, з очей-дзвонів якого капають сльози. Справа – велика стилізована фігура чоловіка, який ніби трубить. Зліва – переплетені три жіночі фігури. Не знаю, чи виконаний цей проект у якомусь матеріалі? Якщо ні, то жаль. Поєднання реальності і кубо-сюрреалістичної образності  тут вражаюче. Між композиціями всього два роки, але в трактуванні форми – цілий вік. Проблема подальшої творчості була вирішена.

Спираючись на народні традиції Карпат, Борис виходить на осмислення скульптури модернізму ХХ ст.  В роботах 1980-х років   можна прослідкувати  впливи майстрів світової слави з різних країн: К. Бранкузі (румуно-французький), О. Архипенка (україно-американський), А. Джакометті (італо-швейцарський). Сприйнявши нову образну форму, Борис не забуває своє національне коріння. Одна з робіт нового циклу названа „Українка”(дерево). Голова жінки наділена виразним об’ємом. Лице яйцеподібної форми не свідчить про її походження, однак стилізований головний убір несе ознаки народного строю. Інша, узагальнено-символічна фігура жінки („Материнство”) зворушує глибиною материнського почуття. Виявлення  фактури матеріалу зближує образ із світло-повітряним середовищем.

борозна . 1991 р. дерево 85х45х70 ..
Борис Рудий, “Борозна”, 1991 р., дерево, 85х45х70см

І нарешті  з’явився „Володимир Висоцький”(1982) як новий творчий крок. З’явився не випадково. Популярний  виконавець авторської пісні, поет і артист Театру на Таганці в Москві, улюбленець молоді – шестидесятник,  офіційно замовчуваний, два роки тому  передчасно пішов із життя.  Пам’ятаю, на виставці  в Картинній галереї біля цієї скульптури постійно стояла група людей, які  дискутували. Образ створений в новому стильовому руслі, сповнений трагізму, внутрішньої експресії та метафоричності. Він був новий не лише в творчості Б.Рудого, але й тодішньому академічному мистецтві „застою”, який орієнтувався на максимальну подібність до натури. Тут йшлося про конфлікт  особистості з існуючою консервативною системою.

назойливі думки . 1985 р. шамот 40х45х25 .
Борис Рудий, “Докучливі думки”, 1985р., шамот, 40х45х25см

В цьому ж руслі вирішені „Незрячий”, „Роздуми”, „Докучливі думки”. Окреме місце займає „Нескорений” (1985, шамот) – виразна постать голого скорченого чоловіка: підневільний  в’язень, раб, але нескорений. Скульптор використав пластичні можливості шамоту – випаленої до  спікання вогнетривкої глиняної маси, який нерідко поєднував із металом, каменем і деревом.

До портретів скульптор звертався доволі рідко. Крім  В,Висоцького,  треба згадати „Архітектора” (1986, шамот), в якому неважко впізнати Івана Осадчука. Його голова і руки виростають із кількох кам’яних брил прямокутної форми. В погляді мистця пульсує напружена творча думка. І.Осадчук і Б.Рудий працювали разом над меморіальним комплексом „Молотківська трагедія”.

Пластичні етюди скульптора – це знахідки, гідні втілення в інших розмірах і матеріалах. Таким сприймається „Флейтист”(1986, гіпс). Узагальнена фігурка  музиканта (вис. 25 см)  сповнена  гармонійних  ліній, ритмів і грації.

митець . 1988 р. метал 44х24х9 .
Борис Рудий, “Митець”, 1988 р., метал 44х24х9см

Попереду у Б. Рудого прослідковуються ще два кроки на шляху пошуків форми: абстрактні експресивні композиції в металі та узагальнені кубістичні фігури з дерева.

Звернення до металу, як пластичного матеріалу, не нове в світовій мистецькій практиці. Формотворення шляхом зварювання дає несподівані результаті, особливо з використанням сітки. Я був здивований, побачивши Борисову серію робіт 1986-89 рр., де багато динаміки та лету фантазії: „Колискова”, „Художник”, „Політаємо!”, „Сівач”, „Берестечко…” В них  домінує гротеск, яким були наділені ще „Колеги”(1982) – три голови-маски. Одноногий художник подібний до страхопуда. Політати хочуть три гультяї, сплетені металевою сіткою в один тулуб. Тут сплелися  разом гротеск і гумор. Глибший зміст має „Берестечко…”, де пронизані козацькими піками коні, підняті над землею, летять у вічність.

данило_фрагмент
Пам’ятник королю Данилу у Тернополі, фрагмент. Автори: скульптор — Борис Рудий, Богдан Рудий, архітектор — Олександр Міщук

Хронологічно скульптурна серія завершується узагальненими фігурами в дусі Олександра Архипенка. Б.Рудий в 1992-98 рр. повертається до живого матеріалу – дерева, про який ніколи не забував.  Образне сприйняття форми  доповнює колір, переважно одного тону: „Земля”, „Роздвоєння”, „Очікування”, „Ніжність”, „Тополя”. Через гармонійну пластику жіночого тіла, зримі силуети і плавні лінії, залишаючи поза увагою деталі та сірі будні, мистець оспівує вічну красу.

Станкова скульптура переважно призначена для виставок. Для  Б. Рудого вона була „кухнею” пошуків форми і змісту. Він працював разом із архітекторами над монументами, які збагатили просторове середовище міст і сіл краю. Хочу згадати про два останні пам’ятники – Братам Бойчукам і Королю Данилу.

Хронологічно скульптурна серія завершується узагальненими фігурами в дусі Олександра Архипенка. Б.Рудий в 1992-98 рр. повертається до живого матеріалу – дерева, про який ніколи не забував.  Образне сприйняття форми  доповнює колір, переважно одного тону: „Земля”, „Роздвоєння”, „Очікування”, „Ніжність”, „Тополя”. Через гармонійну пластику жіночого тіла, зримі силуети і плавні лінії, залишаючи поза увагою деталі та сірі будні, мистець оспівує вічну красу.

Станкова скульптура переважно призначена для виставок. Для  Б. Рудого вона була „кухнею” пошуків форми і змісту. Він працював разом із архітекторами над монументами, які збагатили просторове середовище міст і сіл краю. Хочу згадати про два останні пам’ятники – Братам Бойчукам і Королю Данилу.

колискова . 1986 р. метал 57х25х34 ..
Борис Рудий, “Колискова”, 1986 р., метал, 57х25х34см

У 1992 р. надходила неювілейна дата народження видатного мистця-монументаліста, професора Української Державної Академії Мистецтв у Києві  Михайла Бойчука (1982-1937). У нього вчився  молодший брат Тимофій Бойчук (1896-1922). Обидва – уродженці с.Романівка на Теребовлянщині. До 100-річчя М.Бойчука жодних заходів в області не проводилося, бо за вікном стояв 1982 рік – час тривалого „застою”. Про „ворога народу” згадували мало. Незалежна Україна вирішила  увічнити пам’ять братів. Монумент у вигляді двох бюстів із бронзи на високих кам’яних постаментах, мав стояти на місці колишньої садиби Бойчуків, бо сама хата не збереглася. Низинне поле, ще й навпроти сонця, було не дуже вдало вибране архітектором. Тому постаменти  встановили навпроти, через дорогу, на пагорбі. Голова Михайла була закомпонована у фас, Тимка – у профіль, звернена поглядом  на брата. Переміщення постаментів привело до того, що обидва бюсти встановили у фас. Напередодні відкриття  щось змінити було пізно і Борис був дуже сердитий з цього приводу. А через пару років знову гнівався, що кам’яні постаменти пофарбували (!) і після дощів бронза „потекла”. Незважаючи  на  непорозуміння, пам’ятник вийшов достойний знаменитих земляків.

Під час Всеукраїнського симпозіуму-пленеру 1993 р., що проводився в урочищі „Теребовлянська дача”, Б.Рудий (спільно з М.Теліженком) почав роботу над кінним монументом  князя Василька  для Теребовлі. Журі, в складі якого був і я, визначило їх проект кращим серед інших. На жаль, пам’ятник встановлений не був: міська влада віддала перевагу скульптору зі Львова. Через кілька років у Тернополі проводився конкурс на кінний монумент королю Данилу Галицькому, який планували звести в центрі майдану Волі. Борис Рудий, разом із сином Богданом,  суттєво переробили попередній проект: якщо князя Василька планували  виконати в камені, то короля Данила – в бронзі або карбованому міддю бетоні.  Для вивчення пластики коня автори їздили в Ягільницю, на кінний завод. Попри деякі зауваження, це єдиний кінний пам’ятник на Тернопільщині, гідний Короля.

Ігор Дуда, мистецтвознавець